Krátké souhrny Lukáše Provazníka na knihy Noback vs. Novák a Pivoznalství. Tento článek rozhodně nemiňte, ať víte, jakou literaturu stojí za to přečíst a co bude naopak nejspíš ztráta času.

Lukáš Provazník
Článek vyšel v časopise Pivař 7 / 2020

 

 

Noback vs. Novák, stavitelé pivovarů

Milan Starec a Petr Holub

 

Text se zaměřuje na pivovarnictví resp. na technologii pivovarů a sladoven v 60. až 80. letech 19. století se zřetelem k třem významným technologům: Gustav Noback, Josef Vincenc Novák a Richard Jahn. Kniha má díky tématu velmi omezenou cílovou skupinu a právě proto má cenu na ni upozornit. Stojí za ní solidní výzkum a samotná práce splňuje nároky na vědeckou práci. Kniha je ale zároveň čtivá nejen pro zájemce o historii.

 


Pivoznalství

Jaroslav Novák

 

Řekněme si to bez okolků, tohle je naprostá zoufalost. Je to kniha, která by se měla nazývat Pivoneznalství. Je to kniha, při jejíž opravě by se pomátl i Malakin. Je to kniha, která nejen že neměla být vytištěna, ale která může vnést spoustu zmatků do hlavy začínajícího pivního nadšence. Na výčet krávovin, blbostí a blábolů by nestačilo několik čísel Pivaře. Takže se musíte spokojit s doporučením, abyste si tuto knihu za žádnou cenu nekupovali. Otřesný obsah navíc kontrastuje s tvrzením autora, že je to „nejpokročilejší studie i populárně naučná kniha věnovaná pivu, která existuje.“ Ne, je to asi nejblbější kniha o pivu, která kdy vyšla. A rada na závěr. Pokud máte v ústech dost kvasnic na zakvašení piva, zajděte si k doktorovi.

 

 


Kalendář

Výhody

*Vyžadován
členský průkaz


Partnerské spolky